کشف بیش از 50 میلیون ریال کالای قاچاق در گناباد

انتشار محتوا: ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۴:۰۰ قبل از ظهر

به همت معاونت غذا و دارو دانشگاه  علوم پزشکی گناباد در سه ماهه نخست  امسال بیش از 50 میلیون ریال کالای قاچاق کشف و ضبط گردید.

به گزارش وب دا،  معاون  غذا و دارو  دانشگاه  علوم پزشکی گناباددر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان گناباد که در سالن اجلاس فرمانداری برگزار شد گفت: کارشناسان  نظارت  برمواد غذایی و دارویی این  معاونت  در بازرسی هایی  که درسه ماهه  اول امسال  انجام  دادند موفق به کشف  بیش از 50 میلیون ریال مشتمل بر 131 قلم محصولات  بهداشتی آرایشی و دارویی قاچاق شدند .

دکتر مهدی کریمی نوقابی بهترین راه شناسایی کالاهای سلامت محور اصلی از تقلبی و قاچاق توسط مردم را برچسب رهگیری جدید سازمان غذا و دارو  عنوان کرد و افزود: با توجه به بخشنامه ابلاغی در 24 تیر ماه 94 توسط معاون محترم وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو در حال حاضر دو نوع بر چسب اصالت، شامل بر چسب جدید و بر چسب قدیم معتبر می باشد. برچسب جدید از بهمن ماه 1393، با  هدف نظارت بر زنجیره  تأمین و توزیع فرآورده های سلامت محور اعم از دارو، مکمل های غذا، محصولات آرایشی و بهداشتی، تجهیزات و ملزومات پزشکی راه‌اندازی شده است و رهگیری و ردیابی کالاهای سلامت محور تقلبی و قاچاق از این طریق امکان  پذیر می‌شود. بر چسب قدیم از سال 89 شروع و تا شهریور 94 اعتبار خواهد داشت، این بخشنامه به تمامی داروخانه ها، شرکتهای پخش دارو و مراکز عرضه فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی ابلاغ شده است و از ابتدای شهریور ماه در بازرسی های این معاونت، در صورت مشاهده کالاهای دارای برچسب تقلبی و بر چسب قدیم، محصولات جمع آوری و معدوم خواهد شد.

وی تصریح کرد: مردم  به منظور حفظ سلامت خود  از تهیه مکملهای غذایی و دارویی خارج از شبکه داروخانه ها خودداری کنند و قبل از مصرف  محصولات سلامت محور  با توجه به  دستورالعمل  روی برچسب اصالت از صحت آن اطمینان  حاصل نمایند  .

معاون غذا و دارو  دانشگاه  علوم پزشکی گناباد خاطر نشان کرد: مصرف کنندگان حتماً جهت اصالت محصولات سلامت محور بر اساس دستورالعمل  روی برچسب اصالت کالاها،  صحت آن را استعلام  کنند و در پاسخ استعلام کلیه اطلاعات مربوط به اصالت کالا از جمله، شماره سریال جعبه، بارکد میله ای، تاریخ انقضا و سری ساخت دسترسی پیدا خواهند کرد.

طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس