اقدامات حوزه غذا و دارو در راستای سیاست‏های کلی اقتصاد مقاومتی

انتشار محتوا: ۸ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۴۱:۰۰ بعد از ظهر


تولید 12 قلم داروی ضد سرطان و کاهش 50 درصدی قیمت داروهای تولید داخل برای بیماران خاص/ کاهش 300 میلیون دلاری واردات و افزایش 40 درصدی صادرات دارو


 

برنامه‏ها و اقدامات اجرایی حوزه غذا و دارو در راستای سیاست‏های کلی اقتصاد مقاومتی تشریح شد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ براساس بند 2 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، سازمان غذا و دارو حمایت از شرکت‏های دانش بنیان برای تولید دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی به خصوص تجهیزات گران قیمت وارداتی را در دستور برنامه ها و اقدامات خود قرار داده است.

همچنین به منظور تحقق بند 6 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی حمایت از تولیدات محصولات باکیفیت ایرانی و کاهش 30 درصد واردات دارو نسبت به سال 92 (900 میلیون دلار در سال 93 به یک میلیارد و 300 میلیون دلاردر سال 92) و همچنین برنامه ریزی برای کاهش واردات دارو در سال 94 به میزان 100 میلیون دلار و خودکفایی در تولید صافی دیالیز با افتتاح خط دوم تولید صافی دیالیز و کیسه خون در سال 93 از جمله اقدامات سازمان غذا و دارو بوده است.
 

بر این اساس، تولید 12 قلم داروی ضد سرطان وارداتی تا آخر سال 93 در کشور، جایگزینی 2 قلم داروی تولید داخل برای درمان کم کاری تیروئید و ضد التهابی به جای مشابه خارجی با قیمت و کیفیت مناسب صورت گرفته است.
 

   کاهش واردات روغن پالم از 700 هزار تن به 300 هزار تن

همچنین سازمان غذا و دارو به منظور تحقق بند 7 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، اقداماتی از جمله تامین داروهای مورد نیاز بیماران در بیمارستان در راستای طرح تحول نظام سلامت و کاهش چشمگیر ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان نسبت به سال قبل، کاهش هزینه های پرداختی(فرانشیز) بیماران سرطانی و صعب العلاج به 10 درصد در سال اخیر و تلاش برای رایگان شدن این 10 درصد در سال 94، کاهش 50 درصدی قیمت داروهای تولید داخل برای بیماری های خاص، صعب العلاج و مزمن در سال 93 انجام داده است.
مچنين نسبت يه کاهش واردات روغن پالم از 700 هزار تن به 300 هزار تن در سال جاری در راستای ارتقای کیفی مواد غذایی، افزایش 5000 نفری دسترسی بیماران مبتلا به ام اس در سال 93 نسبت به سال قبل به دلیل تسهیل دسترسی و فراهم نمودن داروها، افزایش دو برابری دقت و سرعت تشخیص سموم محصولات سلامت‌ محور در کشور، کاهش تعداد كمبود اقلام دارويي از 270 قلم به كمتر از 30 قلم و کاهش ورود داروهاي تك نسخه‌اي از 194 ميليون دلار به 44 ميليون دلار، اقدام شده است.

راه‌اندازی سامانه رهگیری دارو برای شناسایی تقلب و کنترل قاچاق

این گزارش می افزاید: بر اساس بند 8 سیاست‏های کلی اقتصاد مقاومتی، اقداماتی چون افزایش آگاهی های عمومی و آموزش به مردم درارتباط با مضر بودن داروی قاچاق و بدون مجوز، راه‌اندازی سامانه رهگیری دارو برای شناسایی تقلب و کنترل قاچاق در تمام حوزه‌های غذا و دارو انجام شده است.

از طرفي، با وجود افزایش 5 هزار نفری دسترسی بیماران به داروها، شاهد کاهش 1 هزار نفری بیماران ام اس استفاده کننده از داروهای خارجی نسبت به سال 92 بوده ایم.
همچنین استفاده از کالاهای قاچاق و فاقد کیفیت با اجرای طرح تحول نظام سلامت در جهت تهیه ملزومات پزشکی در داخل بیمارستان و ارجاع ندادن بیمار به خارج از بیمارستان و ملزم کردن بیمارستان برای تهیه کالای با کیفیت و مجاز کاهش یافته است.
بنا بر اعلام سازمان غذا و دارو، دستورالعمل مبارزه با قاچاق، مختص تجهیزات پزشکی با همکاری اداره کل تجهیزات پزشکی و وزارت بهداشت برای مقابله با ورود تجهیزات غیرمجاز به مراکز درمانی ابلاغ شده است.
همچنین کاهش مصرف روغن پالم در کشور با نظارت و پیگیریهای سازمان غذا و دارو و برخورد با تولیدکننده های لبنیات متخلف و معرفی آنها به دستگاه قضایی از مهم ترین اقدامات سازمان غذا و دارو در راستای تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بوده است.

سایر اقدامات حوزه غذا و دارو در راستای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی

گفتنی است، سایر اقدامات در حوزه غذا و دارو به شرح زیر است:
 

·      سياست گذاري و اجراي برنامه هاي حمايت از توليد داخل و كنترل و محدود سازي واردات داروهاي مشابه توليد داخل از طريق تغيير تعريف داروهاي مصداق توليد داخل و تغيير سقف واردات داروهاي مشمول اين مصداق
 

·         گذاشتن سقف واردات به ميزان حداكثر 5-10% نياز بازار براي داروهاي برند اصلي و ممنوعيت واردات داروهاي غير برند اصلي در موارد مشابه توليد داخل
 

·         اعمال برنامه هاي ارتقاء GMP و كيفيت دارو در جهت افزايش زقابت پذيري با مشابه وارداتي و افزايش سهم داروي توليد داخل در بازار و افزايش صادرات
 

·         اعلام اولويت هاي حمايتي توليد دارو و مواد اوليه در داخل كشور با محوريت توانمدسازي صنعت توليد داخل
 

·         هماهنگي با ساير مراجع ذيربط دولتي و غيردولتي و سنديكاهاي مربوطه در جهت اجراي برنامه هاي توانمدسازي.
 

·         تشويق به مصرف داروهاي توليد داخل با استفاده از ابزارهاي مختلف و اقدامات موثر در اين زمينه
 

·         تسهيل تامين منابع ارزي مورد نياز تامين دستگاه ها و مواد اوليه مورد نياز صنعت دارو در جهت افزايش توان توليد و رفع نيازهاي دارويي كشور
 

·         تشويق به مصرف داروهاي توليد داخل در سطح شركت هاي توزيع و داروخانه ها با اعطاي حاشيه سود بالاتر به نسبت داروهاي وارداتي
 

·         کاهش واردات مواد اولیه دارویی از طریق اعمال ممنوعیت واردات برای مواد اولیه دارویی تولید داخل که نیاز 4 ماه کشور موجود می باشد.
 

·         حمایت از مواد اولیه دارویی تولید داخل با کمک های تعرفه ای از طریق درخواست های ایجاد یا افزایش میزان تعرفه واردات برای مواد اولیه تولید داخل به دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت
 

·         همکاری با سازمان جهانی بهداشت و تولید کنندگان داخلی جهت انتقال تکنولوژی واکسن IPV
 

·         صدور مجوز تاسیس سه پالایشگاه تولید فراورده های مشتق از پلاسما به منظور خودکفایی در تامین این فراورده استراتژیک
 

·         صدور مجوز تأسیس هفت مرکز جمع­آوری پلاسما جهت تامین پلاسما به عنوان ماده اولیه داروهای تولیدی مورد نیاز کشور
 

·         تسریع ثبت ملزومات دارویی تولید داخل و فرآورده های ساخت قراردادی و تحت لیسانس
 

·         برنامه ریزی و اجرای طرح ملی مصرف بهینه ضدعفونی کننده های بیمارستانی و نقش آن در کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها و کنترل عفونت های بیمارستانی که منجر به کاهش ارزبری می گردد.
 

·         کاهش واردات فرآورده های دارویی طبیعی
 

·         کنترل  واردات مکمل تغذیه ای با تعیین سقف قیمت و میزان واردات
 

 
 

·         بنابر این گزارش، نتایج اقدامات انجام شده در حوزه غذا و داروی وزارت بهداشت منجر به کاهش بیش از سیصد میلیون دلاری واردات دارو (معادل بیش از 22 درصد) در سال 93 نسبت به سال 92 و افزایش حدود 40 درصدی صادرات دارو و فراورده های دارویی(بیش از 50 میلیون دلار) در سال 93 نسبت به سال 92 شده است.

طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس